Mroźna zima nie jest powodem do porzucenia codziennego treningu! To samo dotyczy też obecnej zimnej kwietniowej aury! Niektórzy przestają ćwiczyć na zewnątrz, wybierając siłownię i przechodząc od biegania w parku do joggingu na bieżni, ale po co przepłacać za dostęp do siłowni? Można nadal wygodnie biegać w parku, o ile wybierzesz odzież, która izoluje i chroni ciało przed zamarzaniem. Musi być to wygodna kurtka, koszulka czy naturalnie swetry damskie. Chcesz ubierać się dobrze i unikać hipotermii lub odmrożeń na niektórych częściach ciała.

Przede wszystkim unikaj bawełny. Jasne, jest tania, łatwo dostępna i lekka – ale pochłania wilgoć. Nowoczesne ubrania polipropylenowe i wykonane z innych syntetycznych włókien chronią twoje ciało przed zimnem, pomagają ci w ochronie przed wilgocią – także tą pochodzącą od twojego organizmu. Dotyczy to też zwykłej odzieży jak swetry damskie – lepiej nosić ciepłe bluzy z nylonu. Podczas mroźnej zimy ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest koszula nasączona mroźnym potem. Wybierz koszulki syntetyczne i noś je jako warstwę najbliższą skóry – syntetyczna bielizna, ale także skarpetki, podkolanówki i legginsy nie powinny obciążać cię, gdy nasiąkną potem.

swetry damskieJeśli masz już gotową warstwę bielizny, następnie nałóż warstwę izolacyjną, która będzie cię rozgrzewać. Lubię bawełniane swetry damskie lub grubsze swetry z polaru – ta warstwa jednak powinna oddychać. Para legginsów noszonych pod spodniami dresowymi może również utrzymać ciepło. Pamiętaj, że Twoje ćwiczenia sprawią, że sama się rozgrzejesz, więc nie obciążaj się za bardzo.

Warstwa zewnętrzna powinna chronić cię przed wiatrem i śniegiem. Narzuć na siebie jakąś bardziej lekką kurtkę, zwłaszcza z włókien syntetycznych. Jeśli środkowa warstwa jest chłonna pamiętaj, by kurtka zewnętrzna była przeciwdeszczowa!

Wybierz czapkę która będzie zakrywać uszy, nie ryzykuj odmrożeń. Wełniana czapka pozwoli twojej głowie oddychać. Ośrodek odczuwania temperatury w ciele mieści się na twoim karku, noś więc przynajmniej bandanę. Wybierz rękawice wyłożone polarem.

I wreszcie, użyj butów sportowych, które normalnie nosisz – może nakładając kilka warstw skarpet. Jeśli znajdziesz się na lodzie lub śniegu, wybierz buty o dużej przyczepności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s